Avokádo: ovoce pro sportovce, vegetariány a vegany

Avokádo

Ačkoli byla v dřívějších dobách vegetariánská a především veganská strava považována za nebezpečnou, v současnosti už takové tvrzení neplatí. Naopak, lidé takto se stravující jsou obecně považováni za zdravější. Na druhou stranu lze žít poměrně zdravě s živočišnými produkty a nezdravě s čistě rostlinou stravu. Vždy totiž záleží na dostatečném příjmu živin. A právě proto patří mezi velmi zajímavé potraviny avokádo, tedy ovoce, které obsahuje kvalitní látky v opravdu velkém množství.

Jaké živiny avokádo obsahuje?

Avokádo je tvořeno z více než tří čtvrť tukem, takže jej lze považovat především za rostlinný tuk. Další živiny jsou v něm ovšem obsaženy také v nezanedbatelném množství. Jde zejména o vitamíny (A, B, C, E nebo K) a minerální látky (např. železo, hořčík, zinek, draslík a mangan). Obsahuje ovšem rovněž vlákninu a v menším množství i bílkoviny. Také ty jsou zde ovšem zastoupeny ve větším míře než ve většině dalších druhů ovoce. Avokádo bývá řazeno mezi superpotraviny, a z výše uvedeného výčtu důležitých živin je patrné, že rozhodně ne náhodou.

Avokádo jako perfektní potravina pro sportovce

Toto ovoce by měli do svého jídelníčku zařadit i sportovci, pro které jsou pochopitelně potraviny s vysokým obsahem živin enormně důležité. Avokádo tělu konkrétně pomáhá bojovat proti volným radikálům, pozitivně působí na kardiovaskulární systém, posiluje organismus, může zefektivnit shazování přebytečných kilogramů a má mnoho dalších zajímavých vlastností. Z tohoto krátkého výčtu je ovšem patrné, že avokádo není vhodné jen pro sportovce, vegetariány a vegany, ale do svého jídelníčku by ho měl zařadit úplně každý, kdo touží po zdravějším životním stylu.

Mohlo by vás zajímat: mezi sportovci je dnes již hodně veganů. Z těch známějších můžeme kupříkladu jmenovat ultramaratonce Scotta Jureka či triatlonistu na ironmanské trati Brendana Braziera. A není náhoda, že oba uvádějí avokádo mezi potravinami, které pravidelně konzumují.  

Žádné komentáře, buďte první s vaším příspěvkem!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.