Kokosový tuk či olej a jeho univerzální využití

Kokosový tuk a účinky Kokosový tuk

Zdravá výživa je jedno z nejdiskutovanějších témat poslední let. Existují samozřejmě potraviny, které mají na zdraví mnohem lepší vliv než jiné. Vezměme si kupříkladu různé zelené super-potraviny, a proti nim postavme třeba tučná jídla. Jenže pro člověka mohou být v mnohém prospěšné i některé tuky. Ba co více, lze nalézt i takové, které mají kladný vliv nejen na zdraví, ale vynikají i řadou dalších pozitivních účinků. Do této oblasti patří právě kokosový tuk…

Látky obsažené v kokosovém tuku

Kokosový tuk (nebo chcete-li kokosový olej) je získáván z jader kokosových ořechů, které rostou na stromě s názvem palma kokosová (Cocos nucifera L.). To je všeobecně známá věc. Méně už se ale ví, jaké účinné látky tento tuk obsahuje. Jedná se tedy o vitamíny (A, C a E), minerální látky (fosfor či vápník) a především o mastné kyseliny. Z nich je nutné jmenovat zejména kyselinu laurovou s antibakteriálními vlastnostmi a kyselinu kaprylovou, která působí antivirově.

Uplatnění kokosového tuku v kuchyni

Přepálené živočišné tuky jsou jednou z podstatných příčin rakoviny tlustého střeva. Dle statistik má přitom Česko jedno nepěkné prvenství – nejvyšší výskyt této nemoci v Evropě! Kokosový tuk se ovšem nepřepaluje (a navíc neprská), čímž se liší i od většiny dalších rostlinných olejů. Můžete jej navíc používat k dochucení různých jídel, tedy např. pomazánek, salátů, zeleniny apod. A důsledek? Stabilizace hladiny cukru v krvi, zrychlení metabolismu, podpora imunity, lepší zpracování cholesterolu, likvidace bakterií a virů, příznivé působení na trávení apod.

Další pozitivní účinky kokosového oleje

Pokud máte potíže s přirozenou pokrývkou hlavy, můžeme vám kokosový tuk rovněž doporučit. Jedná se totiž o vynikající prostředek proti lámání vlasů, který navíc dokáže účinně bránit jejich vypadávání. Můžete jej ale využít i jako náhradu za tělová mléka či krémy, neboť díky svým účinkům ochraňuje pokožku a zároveň bojuje proti různým problémů (např. akné). V tomto ohledu je navíc možné kokosový olej využít i při potížích vašich čtyřnohých mazlíčků.

Existují nicméně ještě další pozitivní účinky. Kokosový tuk lze používat jako balzám po holení nebo na rty, k tomu dokáže bělit zuby a můžete si s ním zpříjemnit masáže. Zároveň dokáže chránit pleť proti nebezpečnému UV záření při opalování a je s ním možné nahradit rovněž repelenty proti hmyzu. Z předešlých řádků je tedy patrné, že kokosový tuk by neměl chybět v žádné domácnosti, neboť s jeho pomocí můžete výrazně ovlivnit zdraví a pohodu celé vaší rodiny.

Žádné komentáře, buďte první s vaším příspěvkem!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.