Základy správné životosprávy

Možná patříte ke skupině, která po vánocích raději obchází domácí váhu přes celý pokoj. Nebo k té, která se na ní staví často a kroucením hlavou pochybuje o správném výsledku….

Právě proto je napsán tento článek o výživě, protože je to první krok na cestě ke zlepšené postavě…

Hledání motivů pro radikální změnu výživových pravidel představuje složitý proces. Nejde jen tak říct, od prvního se celý změním. Zástupy adeptů čekajících na okamžitý výsledek jsou asi nevyčerpatelné.

Bohužel je nutné prohlásit, že ke splnění individuálních přání o redukci hmotnosti, vypracování postavy nebo nabrání svalové hmoty, jiná cesta než cvičení a konzumace kvalitní stravy prostě není. Cvičením se zabývat nebudu a tak zbývá strava.

Základy správné výživy:

Základy správné výživy je možné shrnout do několika pravidel:

Upravení příjmů ze stravy v závislosti na množství efektivity:

Pokud potřebujete zhubnout snižte postupně příjem energie. Úkolem je zbavit se přebytečných tukových zásob tak, aby nedošlo ke ztrátě svalové hmoty. Pokud máte kalorické tabulky spočtěte si denní příjem. Nadváha je taky podstatnou měrou způsobena nepravidelným stravováním

Vylučte živočišný tuk:

Nahraďte tučné maso a používání olejů.Vyhněte se smaženým produktům rychlého občerstvení. Jediné v čem se Americe budeme rovnat bude množství tuku v našich svalech. Ale taky české omáčky nebo bramboráky abych sem netahal politiku.

Snižte konzumaci jednoduchých cukrů:

To znamená přestat jíst sladkosti jako jsou čokolády a sušenky. Samostatný díl stravy tvoří knedlíky.

Jednoduché cukry představují prázdné kalorie která je během intenzivního cvičení nevyužitelná. Velký obsah těchto cukrů mají i nápoje typu Coca Cola.

Zvyšte příjem zeleniny:

Zeleniny a  ovoce by se měla stát více součásti denního režimu. Její podíl by měl tvořit těžiště stravování hlavně žen. Výhodou čerstvé zeleniny a ovoce je navíc velké množství minerálů a vitamínů a nízký energetický obsah. Obsahuje taky velké množství vody což napomáhá i pitnému režimu.

Kontrolujte příjem bílkovin:

Množství bílkovin dodaných tělu je pro muže i ženy odlišné. Doporučená průměrná hodnota pro muže je 2g na kg tělesné hmotnosti U kulturistů je průměrná spotřeba 3g na kg.

Tato hranice se ještě dále dělí přesněji podle věku činnosti a jiných hodnot.

Bílkoviny se přijímají po omezených dávkách a jejich denní příjem nesmí dlouhodobě přesáhnout 200g.

U žen by neměl příjem přesáhnout 1,5g. Nadbytečný přísun by byl uložen rychleji než u mužů.

Omezte příjem potravy s vysokým obsahem soli:

Nejvyšší podíl soli mají uzeniny, tavené sýry a konzervované potraviny. Velké množství soli obsahují taky instantní polévky, které navíc obsahují E stabilizátory.

Soustřeďte se na příjem tekutin:

Minimální příjem tekutin dodaných tělu v tekuté formě by měl být 2l. Příjem stoupá s fyzickou aktivitou. V létě by mělo být až dvojnásobné. Pít by se mělo mezi jídly.

Nejlepší by byla obyčejná voda, protože slazené nápoje mají mnoho jednoduchých cukrů. Naopak by se nemělo pít pouze reklamní minerálku. Tělo by bylo přiliž zaneseno hořčíkem a sodíkem.

Dále během cvičení nepít přiliž iontové nápoje. Mají mnoho soli. Ty jsou ale určeny hlavně pro vytrvalostní discipliny atletů. K tomu byly vynalezeny. Tímto je ale nevylučujte!

Ať už pijete cokoli, rozhodně to nepijte po velkých částech.

 

Žádné komentáře, buďte první s vaším příspěvkem!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.