Zázvor: 10 tipů proč ho používat v zimních měsících

10 důvodů proč si dát zázvor Zázvorový čaj

Zázvor je jedním z nejpoužívanějších koření v ČR. Proč tomu tak je? Důvodů existuje celá řada. Oddenek rostliny zázvor lékařský totiž díky obsahu mnoha účinných látek člověku pomáhá s mnoha neduhy a navíc pro něj naleznete 100 a jedno využití v kuchyni. Používat jej navíc můžete celoročně, nicméně jeho období nastává především v průběhu zimních měsíců.

1. Zázvor vás zahřeje

Ano, je to tak. Oddenek zázvoru lékařského totiž obsahuje gingerol, což je látka, která mu dodává velmi ostrou chuť. Působí tedy v podstatě jako chilli papričky. Pokud prochladnete a budete se klepat zimou, stačí použít zázvor, jenž vám okamžitě pomůže.

2. Nemusíte jej dlouze připravovat

Vzhledem k výše uvedenému je patrné, že zázvor zahřívá sám od sebe a nepotřebuje tedy zdlouhavou tepelnou úpravu. Samotný jej sice asi konzumovat nebudete, přesto ho stačí nastrouhat, zalít horkou vodou, přidat třeba med či citron a můžete pít.

3. K zahřátí nebudete potřebovat alkohol

Nejjednodušší cesta, jak se v zimě rychle zahřát, je samozřejmě „panáček“ něčeho silnějšího. Na druhou stranu ne každý má rád alkohol a navíc můžete potřebovat být střízliví. Zázvor v takových případech představuje velmi účinnou alternativu.

4. Se zázvorem podpoříte svou imunitu

V zimních měsících často stonáme. Nemocem se můžeme nejlépe bránit tím, když budeme mít silnou imunitu. Právě zázvor nám přitom může dobře posloužit ke zlepšení obranyschopnosti organismu.

5. Vyzrajete i na chřipku a nachlazení

Zázvor je vynikající i v případě, že už vás nějaké onemocnění propuklo. Dokáže totiž např. podpořit léčbu chřipky a nachlazení. Nejenže totiž prohřeje, ale také uvolní nos a pomůže vám i jinak.

6. Využít lze i antibakteriálně účinky zázvoru

Zatímco chřipka je nemoc virového původu, jiné choroby způsobují bakterie. Mezi ně patří i angína, tedy akutní zánět krčních mandlí. Ta se sice může objevit po celý rok, ale nejčastěji se tak stává právě v zimě a na počátku jara. A pokud vás sklátí, antibakteriální účinky zázvoru jistě oceníte.

7. Uplatnění nalézá i na cestách

Zima je obdobím radovánek na horách. Jenže musíte být zdraví. Zázvor vám může pomoci nejen s chorobami, ale měl by vám udělat dobře, když se vám dělá nevolno v autě, neboť zklidňuje žaludek.

8. Pomáhá také s revmatem

Revmatická artritida není ničím příjemným. Lidé, které tato nemoc sužuje, přitom uvádějí, že se snížením venkovních teplot se jejich stav zhoršuje. Proti revmatismu je přitom zevně doporučována i zázvorová silice.

9. Zpestří vaši stravu

Pokud zatím zázvor v kuchyni příliš nepoužíváte, možná je čas na změnu. Nejenže má všechny výše uvedené a další léčivé účinky, ale zároveň s ním lze dochutit řadu jídel.

10. Uplatnění zázvoru je široké

Zázvor lze žvýkat čerstvý, což ne každému vyhovuje, jeho využití je ale naštěstí daleko širší. Připravit si tedy jednoduše můžete třeba zázvorový čaj, zázvorový sirup apod.

10 důvodů proč si dát zázvor

Zázvorový čaj

Žádné komentáře, buďte první s vaším příspěvkem!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.