Zázvorový čaj: 5 důvodu, proč jej používat na nachlazení

10 důvodů proč si dát zázvor Zázvorový čaj

Zázvor je koření, které je získáváno z oddenků rostliny s názvem zázvor lékařský (lat. Zingiber officinale). Pro svou vůni a výraznou, aromatickou a pikantní chuť se běžně používá i v české kuchyni. Druhový název navíc svědčí o tom, že díky obsahu účinných látek jako např. mnoha vitamínů a minerálů, má zároveň blahodárné účinky na lidské zdraví. Na podzim a v zimě vám tedy takový zázvorový čaj může velmi pomoci při nachlazení. Nevěříte? Pak pro vás máme pět důvodů, proč jej v průběhu tohoto onemocnění používat.

Doporučujeme: přečtěte si vše podstatné o léčivých účincích zázvoru.

1. Zázvorový čaj posiluje imunitu

Aby vaše tělo nachlazení přemohlo, potřebuje mít silnou obranyschopnost. Na té je samozřejmě dobré pracovat dlouhodobě, takže zázvor (případně další rostliny podporující imunitu) byste měli používat častěji. Pak vás totiž nachlazení i jiná onemocnění nebudou moci sklátit. Jedná se tedy o vynikající prevenci.

2. Prohřeje vás hned dvakrát

V případě nachlazení je nám často zima. Zahřát nás tedy může jakýkoli čaj. Nicméně ten ze zázvoru vás prohřeje hned dvakrát. Nejenže bude teplý, ale díky výše zmíněné pikantní chuti, jíž způsobuje látka gingerol, zahřeje hned dvakrát. V průběhu nemoci byste se sice primárně měli potit pod peřinou, zázvorovým čajem však tuto činnost ještě podpoříte.

3. Usnadňuje vykašlávání hlenů

Během nachlazení nás sužují nejrůznější nepříjemnosti. Nejenže máme zvýšenou teplotu, ale také nás bolí hlava a v krku a špatně se nám dýchá, což způsobuje ucpaný nos. Právě zázvorový čaj ovšem pomáhá nos uvolňovat, neboť usnadňuje vykašlávání hlenů.

4. Vyzraje na nevolnost

Zázvor je často doporučováno použít před cestou autem či letadlem, pokud se vám děla v dopravních prostředcích špatně. Tohoto účinku můžete využít také při nachlazení, protože asi netřeba sáhodlouze rozepisovat, že nám během této nemoci není právě nejlépe. Zázvor mj. zlepšuje proces trávení a zmírňuje žaludeční problémy.

5. Připravíte si jej naprosto jednoduše

Při nachlazení většinou nemáme náladu na dlouhé stání v kuchyni. Závorový čaj si ovšem připravíte úplně snadno, protože ho stačí oloupat, nastrouhat, zalít horkou vodou a vylouhovat. Sami se ostatně můžete podívat na video recept, jak si zázvorový čaj připravit do 5 minut.

Upozorňujeme: zázvorový čaj byste si měli dělat několikrát denně. Na druhou stranu více než 4 či 5 gramů může způsobit nevolnost a žaludeční potíže. S jeho konzumací to tedy nepřehánějte. Navíc je někdy uváděno, že by zázvor neměly užívat děti do 2 let!

Žádné komentáře, buďte první s vaším příspěvkem!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.